Eestis tehakse internetist päevas üle 70 000 ostu

Riigiasutustele eraldatakse raha teatavasti aastakaupa ja see tuleb kindla peale viimase sendini ära kulutada, sest järgmisse aastasse reeglina jääki kanda ei saa. Eelarve kinnitatud, hakatakse kokku leppima töid teostajatega, ehk siis erinevate firmadega. Algas see muidugi suurtähtedes pealkirjaga „MEMO”, millele järgnesid standardsed „kellele”, „kellelt”, „kuupäev” ja nii edasi. Võtta seda kui kasulikku kogemust. Nad tunnevad asja ja üritavad kõige bürokraatia kiuste oma endiste töökaaslaste jaoks midagi ära teha. Aga on loomulik, et selline võimalus on olemas. Täitmise eest vastutab loomulikult teenusehaldur. Nad ei ole rumalad ega halvad, kuid nemad on ennast paika pannud – nad ei taha vastutust ega probleeme. Kui memolt raam mõttes maha arvata, jääb järele umbes kolmandik lehte. Ostis ka mõned korralikumad riided ja esimesel pilgul meenutab Pets nüüd inimest. Ma ei oska meesterahvaid hinnata, küllap päris hea välimusega. Ta ei jaganud neist midagi, aga see pole näitaja, keegi ei jaganud. Enda tõsiseltvõtmise paranoia, mis muidugi on vaid kitsarinnaline piiratus. Tulemusena koosneb nende õnnetute tegelaste töö sisuliselt inimeste tüütamisest. Thor mõtles hetke ja muigas siis: „Ei, muidugi mitte. Ka selles on Pidur tubli, paberitest on ta endale kindluse teinud. Kuna ma aga tunnen teisigi IT-inimesi ja mul on üks päris hea sõber ka ministeeriumis, mille IT-ga Siseorganid soperdavad, küsisin juba Thori seal töötamise ajal, kas asi on tõesti nii õudne. Ma ei tea, kas Soome pool hoolis oma Eesti partnerettevõttest nii vähe või oli neil vähem illusioone Siseorganite suhtes, igatahes saadeti meid pikalt. Selleks ajaks, kui nad kohale jõudsid, sai sõda läbi ja nad tulid tagasi. Igatahes oli ta midagi ära teinud – arendaja leidmise riigihange Projekti tegelikuks valmistegemiseks näis lõpusirgele jõudvat. Ja lisaks on need vead, mis tekivad andmete sisestamisel, kõigest jäämäe veepealne ots.” Ta lonksas konjakit. Aga suur osa sellest tööst läheb kaduma või rakendub aastaid peale õiget aega, sest keegi ei soovi mõelda sellele projektile kui tervikule. See oleks mahtunud isegi mu arvuti kõvakettale, aga Protseduur ei näe ette. Tänaseks on esimesed hakanud pensionile minema.” „See ala on endiselt kiiresti muutuv.

Eestis tehakse algust lemmikloomade veredoonorlusega.

. Need on kuust kuusse samad: „Su süsteem on, jah, lükatud mingi viimase rondi nurka ja Pidur ütleb, et temal ressurssi ei ole. Püüdsin sekkuda lepingu sõlmimisse, sest seal on palju ilmseid vigu, kuid mulle öeldi, et tegele oma asjadega – esiteks pole see minu vastutusala, teiseks tähendaks iga muudatus Püha Kooskõlastusringi ja kolmandaks. IT on konkreetselt peamise tegevuse toetuseks ja kuna igal pool on siiski inimesi, kes midagi ära teha tahavad, ei lasta asjadel tavaliselt lootusetult hapuks minna. Need inimesed on organisatsioonilise skisofreenia ohvrid. Mul on tunne, et midagi suuremat on plaanis. „Mõnikord siiski ilma rahata ei saa. Mäletad üht sihukest meie vanemate aegset lauljannat. Muidugi tuleb kommertssüsteeme võtta nagu nad on. Kus kohast on kõige odavam laenu võtta laen võib olla maksehäire. Tal tuli minna oma isikliku kõvakettaga arendaja juurde.” „Igatahes ühel hetkel vaatas kogu Projektigrupi asjalikum osa suurte silmadega mulle otsa: „Kirjuta midagi! Kirjuta juhtkonnale memo.”” Thor kogus natuke mõtteid. „Geograafilised infosüsteemid, lühemalt GIS, on arusaadavalt kaardipildiga opereerivad süsteemid. Ma mõtlen lisaks mainitud kahele massiivsele ja ühildamatule tööde juhtimise süsteemile. „Luba ma seletan selle veelkord üle. Sinuga olen aus – olen Siseorganites sellepärast, et kukkusin läbi. Istub isegi õhtuti, võtab tööd tõsiselt. Asi on oma olemuselt lihtne – sa kirjeldad avalikult, mida sul on vaja ja kuidas sa pakkumisi hindad. Kõik hädad aga algavad ju sellest, et Riigihangete komisjonis pole kedagi, kes saaks aru, millise jama nad läbi tahavad lasta.” Realistlikud tähtajad Vahepeal möödus peaaegu terve suvi, enne kui ma Thori järgmine kord nägin. Ei suitseta, ei liialda alkoholiga ega tarbi üldse kangemaid aineid. Arvuti ei tee kedagi targaks, ei inimesi ega institutsioone. Need on alles õied – igapäevane, talutav jama. „Minu päevad ei ole enam toimekad, ma ei saada enam naisi-lapsi tööle-kooli, ei istu enam arvuti taha ja alusta tegutsemist. See süsteem anti ka mulle hallata ja. Projektijuht oli nõus alla kirjutama, et nii ongi, me ei saa lähtekoodi. Täna ta siis helistas, et ta ei võta mind tööle. Aga see jutt jõudis Päästjani ja ta võttis mul nööbist kinni ja küsis, millele me tegelikult alla kirjutaksime. Kas ta õnnelikum on, seda ma ei tea.” Nojah, see läks halvasti. Näiteks Piirigrupis töötab üks spets ja seetõttu sealne geoinfosüsteem isegi töötab. Piirigrupi geoinfosüsteem töötab peaasjalikult tänu sellele, et seal töötab üks spets. Riigiasutustega toimub midagi vahepealset – tihti elavad need veel aastaid pärast seda, kui nende eksisteerimine on ilmselgelt kahjulikuks osutunud. Tropp on tõusnud väga ilmselt kohale, millest ta no mitte kuidagi üle ei käi, ja see muudab ta alluvate suhtes kurjaks ja alatuks etteaimamatult käituvaks kasutuks nuhtluseks. „ITILi tõsimeelsel rakendamisel Siseorganites on üks mõõdetav tagajärg – lõputud kooskõlastusringid.

DELFI - Värsked uudised Eestist ja välismaalt - DELFI

. Õpi ja jäta meelde, kuidas on end viiekümneselt madalalt avastada. Ta laekus minu juurde konjakit hävitama juba esimesel õhtul. „Ehk kõik need torud ja pumbad ja see suur haisev tiik, kus sitt pinnale tõuseb ja kuld põhjast kokku kraabitakse. Ja ma mõistan ta rõõmu, kui midagi välja tuleb. Ma küll püüan, aga mingit harrast pühalikkust minust ilmselt ei kiirga. Kes koera saba ikka kergitab, kui koer ise, aga olgem objektiivsed – ma olen vanem, temaga võrreldes suurte kogemuste ja teadmistega mees. ID kaart laen. Siseorganid otsustasid EU komisjoni lihtsalt petta. Tal olid omad nõudmised ja oma visioon. Tead, ma isegi märkasin, kuidas ta pani ühel sügispäeval mõttes toru hargile. Siseorganite mõistusvastase agoonia ohvrid.” Thor mühatas. jah, see, mida sa enda ümber näed. See peab töötama Siseorganite süsteemis koos muude rakendustega ja tegema seda, mis analüüsis kirjas, laiemalt, milleks see üldse loodi. Reeglina on lepinguni jõudmiseks vaja läbida riigihanke protsess, mis võtab paremal juhul – olgem ausad, seaduserikkumise serval balansseerides – neli kuud. Seega, pisut üldistades, ostan ma tarkvara arenduslepingut sõlmides usaldust.

Mis on nende valimiste põhiküsimus?

. Selleks, et süsteemis muudatusi teha, tuleb saada Muudatuste Haldamise Komisjoni heakskiit. Riigihanked „Noh, riigihangete kohta on isegi üks riikliku riigihangete komisjoni töötaja mingil kummalisel ausushetkel öelnud, et nende eesmärk on mitte niivõrd parima lahenduse leidmine, kui lahendusprotsessi läbipaistvus. Ma seletasin talle seda vana hea püksikusemise näitega – et alguses on hetkeks mõnus soe, aga pärast kaua-kaua külm ja märg.

Mutiauku lähevad ainult sajad tuhanded.” Ja kui ma kulme kibrutasin, mühatas Thor: „Ma räägin sulle veel inimestest.” „Pidurit tunnen ma isiklikult ja sellest ajast, kui ta veel ei olnud pidur. Selle jutustuse peategelane on mu hea sõber, Thor Peterson, nimi muudetud. Nüüd kujutle seda protsessi täiskasvanute esituses ja venitatuna kolme kuu peale.” Suur tarkvarasüsteem Mõtlesin natuke ja tõstsin käed. Kirja ei tohi loomulikult igaüks koostada, see peab tulema inimeselt, kes juhtub Siseorganites vastava teenuse tellijapoolse vastutajana kirjas olema. Vali parim 40 euro väärtuses kiirlaen 2 aastaks. Sealjuures mitte lihtsalt visionär, vaid Visionär. Kirjadele seal majas ei vastata – kõigil on ju nii palju tööd. Temaga kohtusingi esimesena. Mõnikord võib sellise riigi vallutamistki halastuseks pidada, mis sest, et sõda pole kunagi ilus. „Lihtsalt mõttetu oleks tähendanud seda, et kuna teine teeb samamoodi, oli esimese väljaviskamine ebaõiglane. Inimestel on kõigil omad ülesanded ja ülemused. Kogumaksumus kõvasti üle poole miljoni, kaasnevad kulud kardetavasti teist sama palju. „Udu sai asjast aru ja läks haiguslehele. Juba jälle on kõik need sügisel edasi lükatud tähtajad lootusetult lennanud. No nagu kogu Eesti – meil suhtuvad ju kõik nii, et ega sa ei pea siin olema, ega sa ei pea siin elama, ega sa ei pea siin töötama. no siin läheb kõik jälle tavaliseks tagasi. Aga siis oli ta taas kohal konjakit hävitamas ja pead vastu lauda tagumas. Olgu, ma toon näiteks veel ühe inimese.” „Ta on vist alles paar aastat tagasi kooli lõpetanud. Asi oli selles, et Siseorganid ei järginud lepingute tingimusi serverite kasutamise osas, siseinfo põhjal too tegelane teadis seda, aga tõestada ei saanud, kuna Pidur oli teabe salastanud. Edasi tuli „Probleem: Geoandmebaas nõuab pidevat tegevust, et säilitada see ajakohasena ja toota organisatsioonile lisaväärtust. Ja Kana-tüüpi inimeste silmis on see jumalateotus. Saad aru, asi ei ole töös. Mooduli enda tegemisega oleks võitnud IT firma iseenesest ehk paari kuuga hakkamagi saanud. Projekt oli mullegi südamesse läinud. Töö, millele võin varvastele tõusmata pähe kusta!” Ta kogus end tasapisi.

Eesti laule 80ndate aastate lõpu soovikentserdist

. Kõigepealt, see, mis ta kirjutas, polnud tõsi. Selliseid asju ma rohkem kuulda ei taha.” „Cum armenta luporum ululare cum lupis oportet,” pistsin vahele. „Seda muidugi, aga kurb oli ka. Kui ta näiteks selgitas mulle seda, millega ma käki kokku keerasin: „Selles projektis on vaja tellija kooskõlastusringilt tulev lähteülesanne vormistada majasiseseks ülesandeks, et analüütik saaks tööle hakata. Täiuslikult õiguslik süsteem Minu vanavanaonu oli Vene-Jaapani sõja ajal Vene sõjaväes ajateenija. Siseorganites Juurutati – ma loodan, et sa kuuled ka siin suurtähte – Microsoft Project Serverit. Kui sõda algas, alustas nende polk siit Eestist liikumist rindele. Mäletad, Siseorganite loomisel riisuti need kokku allasutuste IT osakondadest. Eestis tehakse internetist päevas üle 70 000 ostu. Saad aru, Myrphy oli poisike, öeldes, et töö tegemiseks kuluv aeg tuleb kahega korrutada ja järgmisse suurusjärku tõsta – tunniajane töö võtab kaks päeva. Kui ma Arhitektilt ja Analüütikult selle kohta küsisin, kehitasid nad õlgu: „Aega ei olnud.” Sisulist tööd olla õnnestunud teha kaks nädalat, ülejäänud läks kooskõlastamisele. Ma hoian madalat profiili. Ma rääkisin talle sedasama, mis nüüd sulle: Teatavasti tegid venelased nõuka-ajal kõiki Lääne asju järgi ja said „analooge kõigilt parameetritelt ületava”. Mina olin see häbematu, kes nimetas seda töötraditsiooni hullumaja kiigeks. See paranähtus oskab töötamise Siseorganites tõeliselt vastikuks muuta. Nad loevad memo läbi, seejärel mõttes seitsmeni, ja kui teadvus oli õnnelikult tühjenenud, võtavad järgmise päevakorrapunkti. Enamik Siseorganite töötajaid tahab parimat ja nende üle on solvav irvitada.. Ainult kohvi läheb liitrite kaupa, tavaliselt me tervet suurt konjakit ära ei joo. „Siis tuleks kaugemalt peale hakata. See kast on IT umbes sama palju, kui loputuskast kogu kanalisatsioonisüsteemist

Märkused